נחנך קיר ה"הגנה" ברעננה

נחנך קיר ה"הגנה" ברעננה

עפ"י כתבתה של לאה קליין

בטקס רב רושם במעמד ראש העיר, מר נחום חופרי, חברי מועצת העיר, תא"ל אריה שחר, יו"ר הארגון הארצי לשעבר, ותיקי ה"הגנה" ברעננה ואורחים רבים אחרים נחנך בחודש האחרון קיר ה"הגנה" במרכז ללימודי תולדות רעננה.

 

הקיר הוקם ביוזמתם של ועד חברי ה"הגנה" הותיקים.  בביצוע השתתפו יו"ר הסניף, דוד פרלשטיין, ממפקדי ההגנה במושבה,  חניה שמיר מזכירת הסניף, חברי ההנהלה: יוסי רביד, יונתן דותן, רחל ריינשטיין מנהלת ארכיון רעננה, ונאווה מיטל מנהלת מוזיאון "חדר ראשונים".

 

האירוע היה מלווה פגישות, נשיקות וחיבוקים, סיפורים, חוויות וזכרונות של אנשים., שלא התראו שנים – כל זה ליד שולחנות עמוסי כיבוד.

 

את הטקס הנחה יוסי רביד, שציין בדבריו את חשיבות  "קיר" זה כאות הערכה ותודה לחברי הארגון שפעלו במסגרתו מראשית ימי המושבה, בשנות העשרים, ועד קום המדינה.

לדבריו, קצרה הידיעה מלהכיל את המשימות הרבים והמבצעים שהיו מנת חלקם של החברים ברעננה. אלה השתתפו באימונים, בהגנת המושבה בפני התקפות פורעים ובמתן ביתם לתחנת השידור החשאית של ה"הגנה", "תלם, שמיר, בועז", תחנה ששידרה מידע לכל העם במדינה.   הם סייעו בקליטת מעפילים ובהסתרתם בבתי תושבי רעננה מפני הבריטים, התקינו סליקים לנשק מגן במקומות נסתרים במושבה והיוו כוח תגבור ומרכז תקשורת מורס לחברי ה"הגנה" אל הישובים הסמוכים.

 

תת-אלוף במילואים אריה שחר, יושב ראש הארגון הארצי של ההגנה עד סוף שנת 2000, דיבר על חשיבות העברת מורשת ה"הגנה" לדורות ההמשך.

הנאומים לוו בהקרנת סרט "כאלה היינו" ובשירתה של ירדנה בן ליש, ששרה משירי התקופה.

 

בסיום הטקס הוסר הלוט מתצוגת הקיר ע"י ראש העיר, ע"י יוזמי הקיר ועל ידי האורחים: יהודית אמיר, שהקימה את הגדנ"ע (גדודי הנוער) ברעננה, ויהודה זיו, שתרם למאגרי המידע של המרכז לתולדות רעננה.

 

לכתבה בעיתון "כיוון" (גמלאי רעננה) - לחץ/י כאן!

 

אליעזר יפה 14, רעננה
|
טלפון: 09-7414110, 09-7437045
|
פקס: 09-7411750
דוא"ל: rachelr@raanana.muni.il
|
http://moreshet.raanana.muni.il