יצחק שקולניק ז"ל

יצחק שקולניק ז"ל

נולד: צ'רנובצה, רוסיה, ב-1908 (תרס"ח).
נפטר:מרס 1990 (תש"ן).
כיהן כראש המועצה בשנים: 1969-1960.


יצחק שקולניק ז"ל, בנם של פנחס ודובה ז"ל, נולד בשנת 1908 בעיירה צ'רנובצה, אוקראינה, רוסיה. גדל והתחנך בבית דתי. בנעוריו הצטרף לתנועה ציונית, למד עברית ונטל חלק פעיל בפעילות ציונית. בשנת 1928 עלה ארצה בעקבות אחיו הבכור חיים. חיים ויצחק התיישבו בפתח-תקווה ושיוועו לכל יום עבודה בפרדסנות או בסיקול אבנים. יצחק היה בחור צנום, חיוור ועדין, ואיש לא האמין כי יוכל להחזיק מעמד בעבודה הפיזית בתנאי האקלים הקשים של ארץ ישראל. גם הרופאה בפתח תקווה פסקה נחרצות: "אין לזה קיום בארץ ישראל, מכיוון שאינו מתאים לתנאי הארץ". אולם יצחק התעלם מדברים אלו. הוא היה נחוש בדעתו לעסוק בעבודה חקלאית ולהגשים את החלום הציוני שלו למרות כל הקשיים.


בדצמבר 1928 הגיעו יצחק וחיים לרעננה שמנתה אז כחמישים משפחות. הם התגוררו בחדרון שכור קטן (אצל גב' נחמן) תמורת ארבעים גרוש, והחלו בנטיעת פרדס בחלקה בת עשרים דונם, שרכש אחיהם שאול מחברת אחוזה (כשני ק"מ צפונית לרעננה מעבר לחירבת עזון). מאוחר יותר רכשו סוס שבאמצעותו עיבדו גם חלקות של חקלאים אחרים וכך זכו בימי עבודה. בימי מחסור בעבודה נאלצו לנדוד מחוץ לרעננה. בחורף 1929 הקימו צריף בחלקה שבקצה רחוב עקיבא של היום, והחלו להרחיב את תחום עיסוקיהם לגידולי ירקות, חיטה ובקיה. השניים עשו חיל וזכו לראות את פרי מאמציהם. הודות לכך התאפשר להם להעלות ארצה את הוריהם ואחיהם שנשארו ברוסיה.


בראשית שנות השלושים עקב חוסר עבודה במושבה יצא יצחק לעבוד בסלילת כביש עפולה-נצרת. הוא נטל חלק בנטיעת כפר החורש, עבד במפעל "רוטנברג" והתמחה בענפים חדשים אצל בעלי המשקים הוותיקים בנהלל. כל אותה עת המשיך בפעילותו הציונית.


בשנת 1935 התחיל כל אחד מהאחים שקולניק להקים את ביתו שלו. יצחק וחיים עברו לשכונת ציפמן בגבול הצפוני של רעננה. בפרוץ מלחמת העולם השניה התנדב יצחק לצבא הבריטי ושירת בו שש שנים. עם שובו מהצבא בשנת 1945 הוא נישא לצפורה לבית ספיר. לאחר נישואיהם החלו צפורה ויצחק להקים יחד את היסודות למשק הלולים. בתחילה גידלו אפרוחים באחד מחדרי ביתם, מאוחר יותר בנו מבנים מיוחדים, גידלו ירקות ונטעו פרדס. במשך השנים מפתח יצחק משק עופות לתפארת, מטילות ופטמים, לול רביה, מדגרה משלו ואף סילו קטן להכנת תערובת באופן עצמי. לבני הזוג שקולניק נולדו שלושה ילדים: עמי, שולמית וצביה. בשנת 1950 הקים יצחק יחד עם אחיו וחברים נוספים את "החורשים" - קואופרטיב לכלים חקלאיים, הקולט לשורותיו יוצאי קיבוצים צעירים מעמק הירדן שבאו להתיישב ברעננה, והם יורדים לעבד שדות תבואה נרחבים בנגב הצפוני. לאורך כל שנות חייו ברעננה היה יצחק פעיל בחייה הציבוריים כחבר מועצת הפועלים, חבר המועצה המקומית, יוזם בנק הלוואה וחיסכון והקמת האגודה הצרכנית, חבר במפעל המים ובארגונים חקלאיים ועוד.

בשנת 1960, שלושים ושתיים שנה לאחר הגיעו לרעננה באותו תאריך בדיוק, נבחר יצחק לראש המועצה המקומית רעננה וכיהן בתפקיד זה תשע שנים. כדי שיוכל להתפנות לתפקיד החדש העביר את משקו לידי בתו הצעירה הממשיכה את דרכו. במשך השנים דבק ביצחק שקולניק הכינוי "בעל הבית של המושבה", כנראה, משום שהתושבים התרגלו לראותו מעורה אישית בפיתוח המושבה בכל פרט, פעוט כגדול. הוא נהג לשמור על נוכחות מתמדת בשטח, בבקרים היה מגיע לעבודה לפני שהפקידים הגיעו. כל פרוטה שהשקיע, רצה להפיק ממנה את המקסימום וזאת עשה על-ידי פיקוח והשגחה בלתי פוסקת על העובדים בכל התחומים. במהלך כהונתו כראש המועצה הטביע יצחק את חותמו במושבה שהחלה להתפתח ולשגשג בתחומים רבים.

בשנת 1969 עם פרישתו לגמלאות, שב לפעילות החקלאית שאהב כל-כך והתמסר לפעילות ציבורית התנדבותית. יצחק שקולניק ז"ל נפטר במיתת נשיקה בביתו ב- 19.2.1990 והוא בן שמונים ושתיים.


כיהן כראש מועצה בשנים: 1960-1969.

כיום, ישנה כיכר בעיר על שמו.

המידע נלקח מתוך "ספר החקלאים"

אליעזר יפה 14, רעננה
|
טלפון: 09-7414110, 09-7437045
|
פקס: 09-7411750
דוא"ל: rachelr@raanana.muni.il
|
http://moreshet.raanana.muni.il