גן אריגי

גן אריגי

המורה לחקלאות צבי אריגי נולד בוורשה בשנת 1902, עלה לישראל בעלייה השלישית, בשנת 1920.

הוא עבד בייבוש ביצות ועבר ללמוד חקלאות במקווה ישראל, שם הכיר את דבורה, שעלתה מרוסיה, ושם הם גם נישאו.

ב-1929 עברו לגור ברעננה, ברחוב אחד העם. אביו עבד בפרדסים, שהיו בהנהלתו של ברוך אוסטרובסקי, ראש המועצה. לפני מלחמת העולם השנייה התחיל לעבוד בממלכתי א' (היום מגד) כמורה לחקלאות. יחד עם זלטין (זיו) מנהל בית הספר, וכל הילדים, הם נטעו את עצי האיקליפטוסים במגרש הספורט, וכן את הפיקוסים לאורך רחוב אחוזה.

הם שתלו וזרעו פרחים וירקות והקימו גינה לתפארת, הן בחזית בית הספר והן מאחור. במשך השנים, לאט לאט ובהתמדה, הוא הקים את המועדון החקלאי הראשון ברעננה, את פינת החי שבה היו מבנים קטנים ומעוצבים לחיות: כבשה ועז, טווסים שטיילו בחצר, ארנבות ששכנו בכלובים, תרנגולות פנינה בלול, ברווזים ששטו בבריכת מים קטנה ושובך יונים. אפילו צבי גדל בפינת החי (בעבורו נבנתה סלעיה).

יחד עם כל ילדי בית הספר, אריגי הקים את "ארץ ישראל הקטנה", פינה בוטנית מרהיבה, שהיו בה עצים, שיחים ופרחים, שהובאו מכל איזורי הארץ, מפל מים, נחל ואגם קטן.

הוא שיתף את הילדים בכל עבודה, החל בהכנת הקרקע לזריעה ולשתילה, העברת אבנים לבנייה וכלה באיסוף הירקות והפירות. כל השטח הזה כלול היום בגן ציבורי של עיריית רעננה, שהוקם על שמו של צבי אריגי.

יחד עם עבודתו בבית הספר היה פעיל בהסתדרות המורים והיה שנים רבות מזכיר המורים לחקלאות. בעזרת הקרן הקיימת הוא נטע את יער הסתדרות המורים בהרי ירושלים. כאות הוקרה, הסתדרות המורים נטעה לכבודו ביער זה גן בוטני על שמו.
אריגי דאג לתלמידים רבים גם לאחר שסיימו את לימודיהם, ועזר להם להשתלב בבתי ספר חקלאיים ברחבי הארץ.

הוא נפטר ב-1986 בגיל 84.

עוד בנושא
אליעזר יפה 14, רעננה
|
טלפון: 09-7414110, 09-7437045
|
פקס: 09-7411750
דוא"ל: rachelr@raanana.muni.il
|
http://moreshet.raanana.muni.il