הולנד: אופסטרלנד – Opsterland

הולנד: אופסטרלנד – Opsterland

מיקום גיאוגרפי: צפון מזרח הולנד (איזור פריסלנד)
חתימה על הסכם ברית ערים תאומות: 1963
ראש העירייה: מר סיקו הלדורן (Sikko Heldoorn)
מספר תושבים: 29,000


במשך השנים היו חילופי משלחות תושבים רבות, חלקן כללו אף חברי מועצת עיר.
אחד הרחובות (הדואר המרכזי) ברעננה נקרא רחוב אופסטרלנד.
במקביל, ואולי לפני ההסכם בין הרשויות, התקיים קשר של חילופי נוער וקבוצות ספורט (כדורגל) בין הפועל רעננה ובין אגודת הספורט של אופסטרלנד.


אופסטרלנד, קהילה כפרית בצפונה של הולנד, המציעה איכות חיים גבוהה, איזורי נופש ופנאי ובסיס כלכלי איתן ל-29,000 תושביה, היתה העיר הראשונה עמה חתמה רעננה על ברית ערים תאומות כבר במאי 1963. ראש המועצה היה יצחק שקולניק שטיפח מאוד את הקשר עם אופסטרלנד במשך שנים רבות.
כהוקרה לקשרים ארוכים אלה, הנציחה רעננה את שמה של אופסטרלנד בקריאת רחוב על שמה במרכז העיר.

ברית הערים התאומות, שנחתמה לפני כ-40 שנה, משמשת בסיס לקידום ופיתוח יחסי ידידות ושיתוף פעולה בתחומי הניהול העירוני, החברה, הנוער והתרבות. במהלך השנים התקיימו ביקורים הדדיים וחילופי משלחות נוער, תרבות וספורט, אשר תרמו להעמקת הקשרים בין שתי הרשויות כמו גם בין שתי הקהילות ותושביהן.

בין המשלחות שהגיעו מאופסטרלנד לרעננה בשנים האחרונות, ניתן להזכיר את המשלחת הרשמית ב- 1992, שבאה לחגוג את האירועים לציון 70 שנה להיווסדה של רעננה; ב-1996 ביקרה כאן תזמורת הנוער של אופסטרלנד.

לאחרונה באו מאופסטרלנד מספר משלחות ובהן משלחת רשמית שהגיעה לישראל לרגל חגיגות יום העצמאות ב-1992 (יום הולדתה ה-70 של רעננה) ושוב ב-1996, כאשר תזמורת הנוער של אופסטרלנד הצטרפה למשלחת. חילופי משלחות ספורט כללו ביקורים הדדיים של קבוצות כדורגל נשים; הקבוצה מאופסטרלנד ביקרה בארץ ב-1998 בשנת היובל לעצמאות ישראל.

במרס 2000 אירחה רעננה את ראש עיריית אופסטרלנד, מר וויל קורנליס, בליווי דובר העירייה מר יאן ואן דר היידה. כתוצאה מן הביקור, הוסכם על מספר תחומי שיתוף פעולה בין שתי הערים, במיוחד בתחומי החינוך והשיקום. התקווה היא שהקשרים שנוצרו עם ביה"ס היסודי "ברטוב", בו ביקרה המשלחת, יתפתחו לקשר שוטף עם בית-ספר מקביל באופסטרלנד באמצעות האינטרנט כמו גם בביקורים הדדיים.

בעקבות ההסלמה ביחסים שבין ישראל לרשות הפלשתינאית, פנה ראש עיריית רעננה, זאב בילסקי לעמיתו ראש עיריית אופסטרלנד וביקש ממנו לנצל את סמכותו והשפעתו בעירו ולסייע בקידום השלום. בתשובתו, הביע וויל קורנליס את תמיכת תושבי אופסטרלנד בישראל "מתוך דאגה ותחושה של סולידיות עם תושבי רעננה… אני מאחל לכם כי תעמדו באומץ במצב, תוך ידיעה שאנו באופסטרלנד מחוייבים להמשך הקשרים הטובים בינינו בעתיד…".

באוקטובר 2000, נולד הרעיון ליצירת קשר משולש בין רעננה, אופסטרלנד ובית סחור, שברשות הפלשתינאית.

עד לימים אלה קשר זה לא מומש בשל המצב הבטחוני-מדיני, שבעיתו גם בוטלו ביקורים של משלחות מאופסטרלנד, שהיו אמורות לבקר בישראל וברשות הפלשתינאית.

ראש עיריית אופטרלנד, כיום הינו מר סיקו הלדורן SIKKO HELDOORN שנבחר בשנת 2002 וזוהי הקדנציה השנייה שלו בתפקיד.
אליעזר יפה 14, רעננה
|
טלפון: 09-7414110, 09-7437045
|
פקס: 09-7411750
דוא"ל: rachelr@raanana.muni.il
|
http://moreshet.raanana.muni.il